
Top 10 i Danmark og Norden – plus globale statistikker for det seneste år og de seneste 10 år
Hvilke klubber udvikler flest landsholdsspillere?
Er det FC København, fordi klubben har spillere på næsten alle danske ungdomslandshold? Er det FC Nordsjælland, fordi unge spillere får usædvanligt mange førsteholdsminutter? Eller er det Benfica, Barcelona, Ajax eller River Plate, fordi deres akademier producerer professionelle spillere til klubber og landshold over hele verden?
Svaret afhænger af, hvad man tæller.
Man kan måle:
- Spillerens nuværende klub ved landsholdsudtagelsen.
- Den klub, hvor spilleren blev uddannet.
- Antallet af aktuelle U-landsholdsspillere.
- Antallet af spillere, der når A-landsholdet.
- Antallet af akademispillere i Europas fem største ligaer.
- Førsteholdsminutter til unge spillere.
- Transferindtægter fra egen talentudvikling.
Denne artikel samler de stærkeste tilgængelige statistikker og viser, hvem der fører i Danmark, Norden, Europa og resten af verden.
Det vigtigste først: Der findes ikke én global U16-A-database
Der findes ingen samlet officiel database, som registrerer alle spillere på samtlige U16-, U17-, U18-, U19-, U20-, U21- og A-landshold i verden og samtidig fordeler dem efter den klub, der reelt uddannede dem.
Det giver et grundlæggende problem.
En spiller kan eksempelvis:
- Begynde i en lokal moderklub.
- Flytte til Brøndby som 13-årig.
- Skifte til Ajax som 17-årig.
- Debutere på det danske U21-landshold som Ajax-spiller.
- Få A-landsholdsdebut efter et senere skifte til Premier League.
Hvilken klub skal så have æren?
I en almindelig trupoversigt vil spilleren stå registreret hos sin nuværende klub. I en akademianalyse kan både Brøndby og Ajax have haft afgørende betydning.
CIES Football Observatory definerer normalt en træningsklub som en klub, hvor spilleren har været i mindst tre sæsoner mellem sæsonerne for vedkommendes 15- og 21-års fødselsdag.
Derfor opdeler denne artikel statistikkerne i forskellige kategorier i stedet for at blande dem sammen.
Det hurtige svar
| Område | Førende klub eller land | Måling |
|---|---|---|
| Danmark, aktuelle U16-U21-spillere | FC København | 12 forskellige spillere |
| Danmark, DBU’s akademivurdering | FC Nordsjælland | Højeste licensscore |
| Norden, samlet vurdering | FC Nordsjælland | Akademikvalitet, produktion og førsteholdsvej |
| Verden, samlet akademiindeks 2025 | Benfica | 93 aktive uddannede spillere |
| Verden, flest aktive uddannede blandt top tre | River Plate | 97 spillere |
| Europas fem største ligaer 2025/26 | FC Barcelona | 40 uddannede spillere |
| Europas fem største ligaer gennem 20 år | Real Madrid | 166 uddannede spillere |
| Største akademiindtægt gennem seneste årti | Benfica | 589 millioner euro |
Benfica fører altså ikke nødvendigvis alle tabeller. Klubben vinder den brede globale akademirangering, mens Barcelona fører blandt aktuelle spillere i Europas fem største ligaer, og Real Madrid har produceret flest over en 20-årig periode.
Danmark: Flest aktuelle U16-U21-landsholdsspillere
Finters opgørelse fra sæsonen 2025/26 registrerer forskellige spillere, som havde optrådt for Danmarks U16-, U17-, U18-, U19-, U20- eller U21-landshold.
Samme spiller tælles kun én gang i klubbens samlede antal, selv om spilleren kan have repræsenteret flere årgange.
Top 15 – danske klubber med flest U16-U21-spillere
| Placering | Klub | Antal forskellige spillere |
|---|---|---|
| 1 | FC København | 12 |
| 2 | Brøndby IF | 10 |
| 2 | OB | 10 |
| 4 | FC Nordsjælland | 7 |
| 5 | Lyngby Boldklub | 6 |
| 5 | Viborg FF | 6 |
| 5 | AaB | 6 |
| 5 | Silkeborg IF | 6 |
| 9 | FC Midtjylland | 5 |
| 9 | AGF | 5 |
| 11 | Vejle Boldklub | 4 |
| 12 | Randers FC | 3 |
| 12 | HB Køge | 3 |
| 14 | Sønderjyske | 2 |
| 15 | Hillerød Fodbold | 1 |
FC København havde 12 forskellige spillere fordelt på landshold fra U16 til U21. Brøndby og OB fulgte med ti hver, mens FC Nordsjælland havde syv.
De fem største danske leverandører
| Klub | Spillere | Forskel til FCK | Andel blandt top fem |
|---|---|---|---|
| FC København | 12 | 0 | 27,3 % |
| Brøndby IF | 10 | −2 | 22,7 % |
| OB | 10 | −2 | 22,7 % |
| FC Nordsjælland | 7 | −5 | 15,9 % |
| FC Midtjylland | 5 | −7 | 11,4 % |
| Top fem samlet | 44 | 100 % |
Tabellen viser, at FCK, Brøndby og OB tilsammen stod for 32 af de 44 registrerede spillere blandt de fem største leverandører.
FCK’s 12 registrerede U-landsholdsspillere
| Spiller | Registrerede landshold |
|---|---|
| William Clem | U21 og U20 |
| Tobias Breum-Harild | U19 |
| Gustav Fritz Wybrandt Rasmussen | U18 |
| Marvin Nasnas | U18 |
| Sean Fetterlein | U18 |
| Abdul Daramy | U18 |
| Elias Villumsen | U17 |
| Noah Madsen | U17 |
| Xander Poulsen | U17 |
| Villads Bille | U16 |
| Tristan Christensen | U16 |
| Louie Vinther Heriba | U16 |
FCK var den eneste klub i opgørelsen med registrerede spillere på alle niveauer fra U16 til U21.
Det fortæller noget om bredden i klubbens akademi. Det fortæller dog ikke automatisk, at FCK udvikler flest fremtidige A-landsholdsspillere.
Den afgørende udfordring bliver, hvor mange af spillerne der senere får:
- Førsteholdsdebut.
- Regelmæssig Superliga-spilletid.
- Europæiske kampe.
- U21-gennembrud.
- A-landsholdsdebut.
Brøndby og OB følger lige efter
Brøndbys ti spillere
| Spiller | Registrerede landshold |
|---|---|
| Filip Bundgaard Kristensen | U21 |
| Jacob Brøchner Ambæk | U21 og U19 |
| Gustav Ruby-Johansen | U18 |
| Viggo Poulsen | U18 |
| Elias Medina | U17 |
| Raphael Canut Pedersen | U17 |
| Willads Emil Tuxen | U17 |
| Anton Wepia Christiansen | U16 |
| Tristan Freiesleben | U16 |
| Tobias Baden Ekstrand | U16 |
OB’s ti spillere
| Spiller | Registrerede landshold |
|---|---|
| Theo Sander | U21 |
| Julius Berthel Askou Harvey | U21 |
| Max Ejdum | U21 |
| Marcus Eskildsen | U19 |
| William Christian Martin | U19 |
| Adam Amrani | U18 |
| Kasper Lorents Søndergaard | U17 |
| Lukas Legaard Jørgensen | U17 |
| Adam Karim | U16 |
| Karl Kryger Kotsis | U16 |
Brøndby havde en tydelig spredning fra U16 til U21, mens OB blandt andet havde tre registrerede U21-spillere.
OB’s placering er værd at bemærke. Klubben bliver ikke altid omtalt lige så meget som FCN, FCK, Brøndby og FCM, men den fynske talentproduktion er stabil på tværs af årgangene.
Antal betyder ikke automatisk bedst akademi
FC København fører tabellen over aktuelle U16-U21-spillere, men FC Nordsjælland vurderes ofte som Danmarks stærkeste samlede talentmiljø.
Det er ikke en modsigelse.
De to tabeller måler forskellige ting:
| Statistik | Hvad den måler |
|---|---|
| U16-U21-spillere | Aktuelle eller nyligt registrerede ungdomslandsholdsspillere |
| Akademilicens | Organisation, strategi, faciliteter, trænere og udviklingsmiljø |
| Førsteholdsminutter | Om unge spillere faktisk får seniorkampe |
| Akademiproduktion | Hvor mange tidligere ungdomsspillere der bliver professionelle |
| A-landsholdsspillere | Hvor mange der når det højeste internationale niveau |
Et akademi kan have mange U16-spillere og relativt få professionelle spillere fem år senere.
Et andet akademi kan have færre tidlige landsholdsspillere, men være bedre til at føre dem gennem overgangen til seniorfodbold.
Danmarks bedste akademimiljøer
DBU’s licenssystem vurderer blandt andet klubbernes:
- Strategi.
- Organisation.
- Ledelse.
- Trænerkvalitet.
- Individuelle udviklingsplaner.
- Talentidentifikation.
- Faciliteter.
- Produktivitet.
Top 10 – dansk talentudvikling
| Placering | Klub | Samlet licensscore |
|---|---|---|
| 1 | FC Nordsjælland | 97,00 |
| 2 | FC København | 96,56 |
| 3 | FC Midtjylland | 93,13 |
| 4 | Brøndby IF | 89,39 |
| 5 | OB | 85,34 |
| 6 | AGF | 76,74 |
| 7 | Vejle Boldklub | 73,73 |
| 8 | Silkeborg IF | 72,78 |
| 9 | Lyngby Boldklub | 70,80 |
| 10 | AaB | 69,48 |
Denne vurdering forklarer, hvorfor FC Nordsjælland kan blive betragtet som Danmarks førende akademimiljø, selv om FCK havde flere aktuelle U-landsholdsspillere i den anvendte opgørelse.
Sammenligning mellem U-landsholdstal og akademiscore
| Klub | U16-U21-spillere | Licensscore | Placering i spillerlisten | Placering i licenslisten |
|---|---|---|---|---|
| FC København | 12 | 96,56 | 1 | 2 |
| Brøndby IF | 10 | 89,39 | 2 | 4 |
| OB | 10 | 85,34 | 2 | 5 |
| FC Nordsjælland | 7 | 97,00 | 4 | 1 |
| FC Midtjylland | 5 | 93,13 | 9 | 3 |
| AGF | 5 | 76,74 | 9 | 6 |
| Silkeborg IF | 6 | 72,78 | 5 | 8 |
| Lyngby Boldklub | 6 | 70,80 | 5 | 9 |
| AaB | 6 | 69,48 | 5 | 10 |
| Vejle Boldklub | 4 | 73,73 | 11 | 7 |
FC Midtjylland er et godt eksempel på forskellen. FCM havde fem spillere i den konkrete U-landsholdsopgørelse, men var nummer tre i den samlede akademivurdering.
Hvorfor FC Nordsjælland har så stor succes
FC Nordsjællands største styrke er ikke kun at finde unge spillere.
Klubben giver dem seniorminutter.
En akademispiller i FCN kan forholdsvis hurtigt bevæge sig fra ungdomsfodbold til:
- Førsteholdstræning.
- Reserve- eller træningskampe.
- Superligaens kamptrup.
- Indhop.
- Startplads.
- Europæisk fodbold.
- Et internationalt klubskifte.
Det afgørende er, at førsteholdet og akademiet arbejder efter en sammenhængende model.
I mange større klubber bliver akademispilleren betragtet som et muligt supplement. I FC Nordsjælland er den unge spiller selve fundamentet for forretningen og spillestilen.
Danmark og A-landsholdet: Hvor skal spillerne tælles?
En tabel over A-landsholdsspillernes nuværende klubber fortæller ikke nødvendigvis, hvilke danske klubber der har udviklet dem.
Mange danske A-landsholdsspillere er ansat i:
- Premier League.
- Bundesligaen.
- Serie A.
- La Liga.
- Ligue 1.
- Holland.
- Belgien.
- Portugal.
Det betyder ikke, at deres nuværende udenlandske klub har stået for hele talentudviklingen.
Den rigtige måde at opgøre en A-landsholdsspiller
| Kategori | Eksempel på betydning |
|---|---|
| Moderklub | Klubben, hvor spilleren begyndte |
| Dansk talentklub | Klubben, hvor en stor del af ungdomsudviklingen foregik |
| Første seniorklub | Klubben, der gav førsteholdsdebut |
| Nuværende klub | Arbejdsgiver ved landsholdsudtagelsen |
| CIES-træningsklub | Mindst tre sæsoner mellem 15 og 21 år |
Derfor bør man ikke lægge en A-landsholdstrup sammen med U16-U21-tabellen uden først at kontrollere hele spillerens udviklingshistorik.
Norden: Top 10 over de stærkeste talentfabrikker
Der findes ikke én officiel nordisk database, der tæller U16-A-spillere for alle fem lande efter samme metode.
Denne Top 10 er derfor en samlet Finter-vurdering baseret på:
- Akademikvalitet.
- Aktuelle ungdomslandsholdsspillere.
- Førsteholdsminutter til unge.
- Produktion til Europas største ligaer.
- Historisk A-landsholdsproduktion.
- International eksport.
- Evnen til at udvikle og sælge spillere.
Nordens Top 10
| Placering | Klub | Land | Dokumenteret styrke |
|---|---|---|---|
| 1 | FC Nordsjælland | Danmark | Danmarks højeste akademiscore og tydelig førsteholdsvej |
| 2 | FC København | Danmark | 12 aktuelle U16-U21-spillere og næsthøjeste licensscore |
| 3 | FC Midtjylland | Danmark | Tredjehøjeste danske akademiscore og international eksport |
| 4 | Malmö FF | Sverige | 9.347 certificeringspoint og syv stjerner |
| 5 | Brøndby IF | Danmark | Ti aktuelle U16-U21-spillere |
| 6 | IF Brommapojkarna | Sverige | 7.874 point og enorm produktion i forhold til klubstørrelsen |
| 7 | AIK | Sverige | 8.285 point og seks stjerner |
| 8 | Stabæk | Norge | Kendt for tidlig seniorvej og systematisk talentarbejde |
| 9 | Rosenborg | Norge | Stor regional talentbase og stærk landsholdshistorik |
| 10 | HJK Helsinki | Finland | Finlands største og mest stabile akademimiljø |
Malmö FF toppede den offentliggjorte svenske akademicertificering med 9.347 point og syv stjerner. AIK fik 8.285 point og seks stjerner, mens Brommapojkarna opnåede 7.874 point og fem stjerner.
Nordisk statistik: Spillere udviklet til Europas fem største ligaer
En langsigtet CIES-analyse registrerede spillere, som havde fået spilletid i Premier League, La Liga, Bundesligaen, Serie A eller Ligue 1.
Norden – akademiproduktion til Europas fem største ligaer
| Placering | Land | Klubber med mindst én spiller | Antal udviklede spillere | Spillere pr. klub |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Danmark | 27 | 156 | 5,8 |
| 2 | Sverige | 42 | 122 | 2,9 |
| 3 | Norge | 33 | 82 | 2,5 |
| 4 | Island | 17 | 26 | 1,5 |
| 5 | Finland | 15 | 25 | 1,7 |
Forskellen til Danmark
| Land | Antal spillere | Forskel til Danmark |
|---|---|---|
| Danmark | 156 | 0 |
| Sverige | 122 | −34 |
| Norge | 82 | −74 |
| Island | 26 | −130 |
| Finland | 25 | −131 |
Danmark havde altså udviklet 34 flere spillere til Europas fem største ligaer end Sverige og 74 flere end Norge.
Sverige havde til gengæld flere forskellige klubber, der havde udviklet mindst én spiller. Det viser en større svensk bredde, mens Danmark havde en højere produktion pr. registreret klub.
Hvorfor Danmark fører i Norden
Danmarks succes skyldes ikke én enkelt klub.
Det danske system har flere stærke miljøer med forskellige profiler.
| Klub | Særlig styrke |
|---|---|
| FC Nordsjælland | Meget tidlig førsteholdsvej |
| FC København | Stor talentbase og højt internationalt niveau |
| FC Midtjylland | Data, scouting og fysisk udvikling |
| Brøndby | Identitet, intensitet og stærke årgange |
| OB | Stabil produktion på tværs af årgange |
| AaB | Historisk stærkt nordjysk talentarbejde |
| Lyngby | Mod til at bruge unge spillere |
| Silkeborg | Teknisk og taktisk udvikling |
| Vejle | Stor talenttradition og regional rekruttering |
| AGF | Stort opland og stigende akademiinvestering |
Danmarks mindre geografi er også en fordel. De bedste spillere kan relativt hurtigt samles i stærke miljøer, og afstanden mellem breddeklubber, elitecentre og ungdomslandshold er begrænset.
Sveriges store styrke: Bredde og Stockholm
Sverige har flere talentproducerende klubber end Danmark.
Særligt Stockholm har en enorm talentmasse med klubber som:
- AIK.
- Brommapojkarna.
- Djurgården.
- Hammarby.
Brommapojkarna er en af Europas mest bemærkelsesværdige talentklubber målt i forhold til klubbens økonomi og førsteholdsstørrelse.
Klubben har været en del af udviklingen hos profiler som:
- Viktor Gyökeres.
- Dejan Kulusevski.
- Lucas Bergvall.
BP’s styrke er et enormt antal ungdomshold, mange trænere og et tæt lokalt netværk. Klubbens udfordring er, at de største spillere ofte bliver hentet af rigere klubber tidligt.
Norges stærkeste våben: Tidlig seniorfodbold
Norske klubber har i flere perioder været villige til at bruge meget unge spillere i Eliteserien.
Stabæk, Rosenborg, Vålerenga, Bodø/Glimt, Molde og flere andre klubber har været vigtige udviklingsmiljøer.
Norsk talentudvikling har især haft succes med:
- Fysisk stærke spillere.
- Løbestærke midtbanespillere.
- Direkte offensive spillere.
- Spillere, der tidligt møder voksenfodbold.
- Salg til Holland, Belgien, Danmark og de større europæiske ligaer.
Norges udfordring har historisk været at skabe den samme brede og stabile akademiproduktion som Danmark og Sverige.
Verdens bedste akademier det seneste år
CIES offentliggjorde i oktober 2025 en global rangering af talentakademier.
Analysen omfattede spillere i 49 ligaer og kombinerede:
- Antal uddannede spillere.
- Niveauet hos deres arbejdsgiverklubber.
- Officielle spilleminutter gennem det seneste år.
Top 10 i verden – samlet akademiindeks
| Placering | Klub | Land | Uddannede aktive spillere | CIES-indeks |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Benfica | Portugal | 93 | 105,1 |
| 2 | FC Barcelona | Spanien | 76 | 98,7 |
| 3 | River Plate | Argentina | 97 | 98,3 |
| 4 | Ajax | Holland | 80 | 97,6 |
| 5 | Boca Juniors | Argentina | 86 | 95,0 |
| 6 | Sporting CP | Portugal | 76 | 83,4 |
| 7 | Dinamo Zagreb | Kroatien | 77 | 77,9 |
| 8 | Defensor Sporting | Uruguay | 80 | 77,0 |
| 9 | Real Madrid | Spanien | 58 | 74,8 |
| 10 | Vélez Sarsfield | Argentina | 70 | 73,8 |
Benfica førte med 93 aktive akademiuddannede spillere. Barcelona havde 76, mens River Plate havde hele 97.
Top tre med minutter og klubniveau
| Klub | Spillere | Gennemsnitligt klubniveau | Gns. officielle minutter |
|---|---|---|---|
| Benfica | 93 | 0,81 | 2.582 |
| FC Barcelona | 76 | 0,87 | 2.773 |
| River Plate | 97 | 0,81 | 2.305 |
Barcelona havde det højeste gennemsnitlige klubniveau og flest gennemsnitlige minutter blandt de tre.
River Plate havde flest spillere.
Benfica vandt den samlede rangering, fordi kombinationen af antal, niveau og spilletid gav det højeste indeks.
Hvem producerer flest spillere til Europas fem største ligaer lige nu?
En CIES-opgørelse fra januar 2026 målte akademiuddannede spillere, der havde fået spilletid i Europas fem største ligaer i den igangværende sæson.
Top fem – aktuelle Big Five-spillere
| Placering | Akademiklub | Antal uddannede spillere |
|---|---|---|
| 1 | FC Barcelona | 40 |
| 2 | Real Madrid | 35 |
| 3 | Paris Saint-Germain | 31 |
| 4 | Stade Rennais | 29 |
| 5 | Ajax | 27 |
Barcelona havde ti af de 40 spillere i sit eget førstehold, mens de øvrige spillede for andre klubber. Real Madrid og PSG havde hver seks af deres akademispillere i egen trup.
Hvad fortæller tabellen?
Barcelona producerer både:
- Spillere til sit eget førstehold.
- Spillere til andre La Liga-klubber.
- Spillere til Europas øvrige topligaer.
- Landsholdsspillere på flere niveauer.
Real Madrid har også en enorm produktion, men mange spillere må forlade klubben for at få regelmæssig seniorfodbold.
PSG nyder godt af den enorme talentmasse i Paris og omegn, men har historisk mistet mange unge spillere til andre europæiske klubber.
De største akademier gennem 20 år
CIES har også analyseret alle spillere, der har fået spilletid i Europas fem største ligaer siden sæsonen 2005/06.
Top tre blandt klubber fra de fem største ligaer
| Placering | Akademiklub | Antal spillere |
|---|---|---|
| 1 | Real Madrid | 166 |
| 2 | FC Barcelona | 156 |
| 3 | Paris Saint-Germain | 111 |
Real Madrid har altså uddannet ti flere Big Five-spillere end Barcelona over den analyserede 20-årige periode. PSG følger som nummer tre med 111.
Største producenter uden for de fem største ligaer
| Placering | Akademiklub | Land | Antal spillere |
|---|---|---|---|
| 1 | Ajax | Holland | 73 |
| 2 | Sporting CP | Portugal | 64 |
| 3 | River Plate | Argentina | 51 |
| 4 | Boca Juniors | Argentina | 49 |
| 5 | Benfica | Portugal | 45 |
Ajax er dermed den største langsigtede leverandør til Big Five-ligaerne blandt klubber, som ikke selv spiller i en af de fem ligaer.
Sammenligning: Det seneste år mod 20 år
| Klub | Aktive spillere i 49 ligaer, 2025 | Big Five-spillere gennem 20 år | Hvad klubben især vinder på |
|---|---|---|---|
| Benfica | 93 | 45 | Bred global produktion og eksport |
| Barcelona | 76 | 156 | Højeste kombination af egen førsteholdsvej og global topklasse |
| River Plate | 97 | 51 | Enorm volumen fra Sydamerika |
| Ajax | 80 | 73 | Europas stærkeste eksportakademi uden for Big Five |
| Real Madrid | 58 | 166 | Største langsigtede Big Five-produktion |
| Sporting CP | 76 | 64 | Teknisk udvikling og portugisisk landsholdsproduktion |
| Boca Juniors | 86 | 49 | Stor argentinsk og international produktion |
Tallene kan ikke lægges direkte sammen, fordi undersøgelserne dækker forskellige perioder og ligaer.
De viser i stedet forskellige former for succes.
River Plate og Boca Juniors producerer meget store mængder professionelle spillere. Real Madrid og Barcelona har produceret flest spillere, som når Europas højeste liganiveau. Benfica og Ajax kombinerer stor volumen med international eksport.
Hvem har tjent mest på akademiet gennem de seneste 10 år?
Talentudvikling handler ikke kun om landsholdsspillere og førsteholdsminutter.
For mange klubber er akademiet også en vigtig økonomisk motor.
CIES’ opgørelse over transferindtægter fra akademiuddannede spillere gennem det seneste årti viste følgende top fem:
Største akademiindtægter gennem ti år
| Placering | Klub | Transferindtægt | Solgte akademispillere |
|---|---|---|---|
| 1 | Benfica | 589 mio. euro | 38 |
| 2 | Ajax | 454 mio. euro | 43 |
| 3 | Chelsea | 442 mio. euro | 33 |
| 4 | Lyon | 423 mio. euro | 31 |
| 5 | Sporting CP | 417 mio. euro | 40 |
Benfica lå øverst med 589 millioner euro i indtægter fra 38 akademiuddannede spillere.
Gennemsnitlig indtægt pr. spiller
| Klub | Samlet indtægt | Spillere | Gns. pr. spiller |
|---|---|---|---|
| Benfica | 589 mio. euro | 38 | 15,5 mio. euro |
| Ajax | 454 mio. euro | 43 | 10,6 mio. euro |
| Chelsea | 442 mio. euro | 33 | 13,4 mio. euro |
| Lyon | 423 mio. euro | 31 | 13,6 mio. euro |
| Sporting CP | 417 mio. euro | 40 | 10,4 mio. euro |
Benfica fører både i samlet indtægt og gennemsnitlig indtægt pr. solgt akademispiller blandt de fem.
Det hjælper med at forklare, hvorfor portugisiske klubber investerer så massivt i scouting, trænere, boliger, skoler og træningsfaciliteter.
De største talentlande
Portugal
Portugal har to klubber i den globale top seks:
- Benfica.
- Sporting CP.
Benfica har skabt en model, hvor unge spillere bliver:
- Fundet tidligt.
- Udviklet teknisk og taktisk.
- Introduceret til førsteholdet.
- Vist frem i europæisk fodbold.
- Solgt til en meget høj pris.
Sporting har produceret profiler som Cristiano Ronaldo, Luís Figo, Nani, João Moutinho og mange nyere portugisiske landsholdsspillere.
Portugal kombinerer akademitræning med et transfermarked, hvor unge spillere får chancen tidligere end i mange af Europas rigeste ligaer.
Spanien
Barcelona og Real Madrid er de to største langsigtede producenter til Big Five-ligaerne.
Barcelona har en tydelig spillestil gennem hele akademiet. Spillerne lærer de samme grundprincipper fra en tidlig alder:
- Orientering før boldmodtagelsen.
- Positionsspil.
- Små afleveringsvinkler.
- Bevægelse mellem kæderne.
- Mod til at spille under pres.
- Hurtig reaktion efter boldtab.
Real Madrid har en anden styrke.
Klubben producerer mange spillere, der måske ikke bliver faste på Real Madrids førstehold, men som får store karrierer i andre La Liga-klubber og i resten af Europa.
Frankrig
Frankrig har en enorm talentmasse, særligt omkring Paris.
PSG, Rennes og Lyon ligger højt i opgørelserne over spillere i Europas største ligaer.
Franske akademier er kendt for at udvikle:
- Atletiske forsvarsspillere.
- Tekniske midtbanespillere.
- Eksplosive kanter.
- Hurtige angribere.
- Spillere med erfaring fra international ungdomsfodbold.
Frankrigs nationale træningsstruktur og store befolkningsgrundlag giver landet en unik talentdybde.
Argentina
River Plate, Boca Juniors og Vélez Sarsfield er alle blandt verdens ti førende talentproducenter.
Argentinske spillere får ofte tidligt erfaring i kampe med:
- Stort publikum.
- Højt følelsesmæssigt pres.
- Fysiske dueller.
- Taktisk kynisme.
- Resultatkrav.
River Plate havde 97 aktive akademiuddannede spillere i CIES’ globale 2025-analyse – flere end nogen anden klub i top tre.
Holland
Ajax er et af verdens mest genkendelige talentakademier.
Klubben havde 80 aktive uddannede spillere i den globale 2025-rangering og har produceret 73 spillere til Europas fem største ligaer gennem den lange analyseperiode.
Ajax’ største styrke er den røde tråd.
En ung spiller bliver ikke kun trænet til at løse sin nuværende position. Spilleren bliver uddannet til at forstå flere positioner, skabe overtal og træffe beslutninger under pres.
England
Engelske klubber investerer enorme beløb i akademier, men vejen til Premier League er vanskelig.
De største engelske klubber kan købe verdensklassespillere til næsten alle positioner. Derfor bliver mange dygtige akademispillere sendt på lejeophold eller solgt.
Chelsea er et godt eksempel.
Klubben har gennem mange år udviklet en stor mængde professionelle spillere og havde den tredjehøjeste akademirelaterede transferindtægt gennem den seneste tiårsperiode med 442 millioner euro.
Hvorfor de bedste akademier har succes
1. De giver rigtige seniorminutter
Den største forskel mellem et godt ungdomshold og et godt akademi er ikke antallet af ungdomsmesterskaber.
Det er antallet af spillere, der bliver klar til seniorfodbold.
Unge spillere skal opleve:
- Voksne modspillere.
- Højere tempo.
- Fysisk pres.
- Taktiske konsekvenser.
- Publikum.
- Medier.
- Konkurrence om kontrakter og startpladser.
FC Nordsjællands model er stærk, fordi unge spillere får lov til at lære gennem rigtige kampe.
2. De har en sammenhængende spillestil
Ajax og Barcelona har i årtier arbejdet med tydelige fodboldprincipper.
Når en spiller rykker fra U17 til U19 og videre til førsteholdet, skal spilleren ikke lære en helt ny form for fodbold.
Det reducerer overgangen mellem niveauerne.
3. De investerer i trænere
En flot træningsbane skaber ikke automatisk topspillere.
Det gør dygtige trænere.
De bedste akademier investerer i:
- Træneruddannelse.
- Specialtrænere.
- Videoanalyse.
- Fysisk træning.
- Mental støtte.
- Skolegang.
- Individuelle udviklingsplaner.
- Kommunikation med spillere og forældre.
4. De har en tydelig vej til førsteholdet
En 17-årig topspiller vælger ikke kun klub efter træningsfaciliteter.
Spilleren og familien vurderer også:
- Hvem spiller foran mig?
- Har klubben tidligere brugt unge?
- Findes der et reservehold?
- Bruger klubben udlejninger?
- Hvor mange akademispillere har fået debut?
- Hvor mange har fået regelmæssige minutter?
- Er førsteholdstræneren villig til at tage risikoen?
Et akademi mister troværdighed, hvis det hvert år skriver kontrakt med unge spillere, men næsten ingen kommer på banen.
5. De accepterer forskellige udviklingskurver
Den bedste U16-spiller bliver ikke nødvendigvis den bedste seniorspiller.
Spillere udvikler sig forskelligt fysisk, teknisk og mentalt.
En lille teknisk spiller kan få problemer som 15-årig, men dominere som 20-årig.
En tidligt fysisk udviklet spiller kan dominere ungdomsfodbolden, men få problemer, når modstanderne indhenter det fysiske forspring.
Derfor skal akademier være forsigtige med at sortere for hårdt og for tidligt.
Ti vilde facts om talentudvikling
1. FCK havde spillere på alle niveauer fra U16 til U21
FC København havde 12 forskellige spillere i Finters opgørelse og var repræsenteret på samtlige seks ungdomslandsholdsniveauer.
2. OB havde lige så mange som Brøndby
Begge klubber havde ti forskellige U16-U21-spillere.
3. River Plate havde flere aktive spillere end Benfica
River Plate havde 97 mod Benficas 93. Benfica vandt alligevel det samlede akademiindeks.
4. Barcelona havde højere gennemsnitlig spilletid
Barcelonas uddannede spillere havde i gennemsnit 2.773 officielle minutter mod Benficas 2.582.
5. Real Madrid har uddannet flest gennem 20 år
166 forskellige Real Madrid-uddannede spillere havde fået spilletid i Europas fem største ligaer.
6. Ajax fører uden for Big Five
Ajax havde udviklet 73 spillere, som nåede Europas fem største ligaer gennem den lange periode.
7. Danmark slår Sverige i antal topspillere
Danmark havde udviklet 156 Big Five-spillere mod Sveriges 122.
8. Sverige har flere producerende klubber
42 svenske klubber havde udviklet mindst én spiller mod 27 danske klubber.
9. Benfica har tjent næsten 600 millioner euro
Klubben havde indtjent 589 millioner euro på akademispillere gennem den seneste tiårsperiode.
10. Flest U16-spillere garanterer intet
Den vigtigste succes måles først flere år senere, når spillerne skal overleve springet fra ungdomsfodbold til professionel seniorfodbold.
Den største fejl i almindelige talentranglister
Mange ranglister blander følgende tre ting sammen:
- Spillerens nuværende klub.
- Spillerens tidligere akademiklub.
- Spillerens moderklub.
Det kan skabe meget misvisende resultater.
En dansk spiller kan stå registreret hos Manchester United på U19-landsholdet, selv om spilleren tilbragte størstedelen af sin udvikling i en dansk klub.
Omvendt kan en spiller stå registreret hos FC København, selv om spilleren er blevet udviklet gennem mange år i en mindre samarbejdsklub.
En præcis analyse bør derfor vise begge dele:
| Spiller | Nuværende klub | Moderklub | Primær akademiklub | Første seniorklub |
|---|
Det kræver manuelt arbejde på hver enkelt spiller. Derfor findes der ikke et fuldstændigt og fejlfrit globalt U16-A-regnskab.
Hvilke tal skal klubberne selv måle?
Klubber bør ikke kun fortælle, hvor mange ungdomslandsholdsspillere de har.
De bør offentliggøre følgende:
| Nøgletal | Hvorfor det er vigtigt |
|---|---|
| U-landsholdsspillere | Viser kvaliteten i de aktuelle årgange |
| Førsteholdsdeb id=””ut | Viser om akademiet har en reel seniorvej |
| Førsteholdsminutter | Mere værdifuldt end blot en debut |
| Antal starter | Viser om spilleren har en vigtig rolle |
| Professionelle kontrakter | Viser hvor mange der vurderes klar til næste skridt |
| Spillere i topdivisioner | Viser langsigtet kvalitet |
| A-landsholdsspillere | Viser det højeste internationale niveau |
| Transferindtægter | Viser akademiets økonomiske betydning |
| Gennemsnitsalder ved debut | Viser hvor tidligt klubben tør satse |
| Fastholdelse efter tre år | Viser om gennembruddet bliver varigt |
Samlet rangering: Verdens stærkeste akademier gennem det seneste årti
Denne afsluttende Top 10 er en redaktionel Finter-vurdering.
Den kombinerer:
- Aktuel produktion.
- Big Five-spillere.
- Førsteholdsvej.
- Landsholdspåvirkning.
- Transferindtægter.
- Stabilitet gennem mindst ti år.
Finter Top 10 – perioden cirka 2016-2026
| Placering | Klub | Vigtigste argument |
|---|---|---|
| 1 | FC Barcelona | Aktuelt flest Big Five-spillere og 156 over 20 år |
| 2 | Benfica | Nummer ét i det globale akademiindeks og størst transferindtægt |
| 3 | Real Madrid | 166 Big Five-spillere gennem 20 år |
| 4 | Ajax | 80 aktive uddannede spillere og 73 langsigtede Big Five-spillere |
| 5 | River Plate | 97 aktive uddannede spillere |
| 6 | Sporting CP | 76 aktive spillere og stor portugisisk landsholdspåvirkning |
| 7 | Paris Saint-Germain | 111 Big Five-spillere gennem 20 år |
| 8 | Boca Juniors | 86 aktive uddannede spillere |
| 9 | Lyon | Stor langsigtet produktion og 423 millioner euro i indtægter |
| 10 | Dinamo Zagreb | 77 aktive spillere fra et relativt lille hjemmemarked |
Placeringerne afhænger af vægtningen.
Hvis man prioriterer transferøkonomi, vinder Benfica.
Hvis man prioriterer langsigtet Big Five-produktion, vinder Real Madrid.
Hvis man prioriterer kombinationen af eget førstehold, verdensstjerner, landshold og spillestil, er Barcelona det stærkeste samlede bud.
Samlet konklusion
Der findes ikke én enkel vinder af kampen om at levere flest landsholdsspillere fra U16 til A-landsholdet.
Men statistikkerne giver nogle klare svar.
Danmark
FC København havde flest registrerede U16-U21-spillere i opgørelsen for 2025/26 med 12.
Brøndby og OB fulgte med ti hver.
FC Nordsjælland havde syv, men toppede den samlede danske akademivurdering og har en særlig stærk vej fra ungdomsfodbold til Superligaen.
Norden
FC Nordsjælland vurderes som Nordens stærkeste samlede talentmiljø.
FCK, FC Midtjylland, Malmö FF og Brøndby følger tæt efter.
Danmark havde udviklet flest nordiske spillere til Europas fem største ligaer med 156 mod Sveriges 122 og Norges 82.
Europa og verden
Benfica toppede CIES’ globale akademiindeks med 93 aktive uddannede spillere.
River Plate havde den største mængde blandt top tre med 97.
Barcelona havde flest aktuelle akademiuddannede spillere i Europas fem største ligaer med 40.
Real Madrid havde udviklet flest Big Five-spillere over den 20-årige analyseperiode med 166.
Benfica havde samtidig den største dokumenterede akademiindtægt gennem den seneste tiårsperiode med 589 millioner euro.
Den vigtigste konklusion er derfor:
Det bedste akademi er ikke nødvendigvis det akademi, der har flest U16-landsholdsspillere. Det er det akademi, der fører flest spillere hele vejen fra ungdomsfodbold til en stabil professionel karriere.
Videoer: Kom indenfor på verdens største talentakademier
Videoerne kan placeres direkte i de relevante afsnit i artiklen. Det er bedre end at samle alle videoer nederst, fordi læserne møder klippene, mens de læser om den enkelte klub.
1. Bag kulisserne på Ajax’ ungdomsakademi
Ajax har gennem flere generationer udviklet teknisk stærke og taktisk intelligente spillere. Denne dokumentar viser træningsmiljøet og tankegangen bag det berømte akademi De Toekomst.
Se videoen:
Behind the Scenes at the Famous Ajax Youth Academy
Bedste placering: Efter afsnittet om Ajax.
2. Jagten på den næste Andrés Iniesta
Sky Sports besøger FC Barcelonas akademi og undersøger den særlige træningsfilosofi, der har udviklet spillere som Lionel Messi, Xavi, Andrés Iniesta, Sergio Busquets og Lamine Yamal.
Se videoen:
Finding the Next Andrés Iniesta – The Barça Way
Bedste placering: Efter introduktionen til La Masia.
3. Et døgn på La Masia
Hvordan ser hverdagen ud for de drenge og piger, der bor og træner på FC Barcelonas akademi?
Videoen viser blandt andet skole, måltider, træning, fritid og livet på akademiet.
Se videoen:
24 Hours at FC Barcelona’s Academy
Bedste placering: I afsnittet om livet som akademispiller.
4. Historien om La Masia
Denne video fortæller historien om Barcelonas akademi og den særlige spillestil, som har påvirket både klubben og international fodbold.
Se videoen:
La Masia – The History of Barcelona’s Academy
Bedste placering: Efter afsnittet om Barcelonas 10-årige talentproduktion.
5. Metoderne bag Benficas akademi
Benfica har kombineret scouting, individuel træning, førsteholdsminutter og store transfers bedre end næsten alle andre klubber.
Se videoen:
Benfica Academy Video
Videoen handler om arbejdsmetoderne og resultaterne fra Benficas berømte talentakademi.
Bedste placering: Efter statistiktabellen, hvor Benfica ligger nummer ét.
6. Træning på Benfica Campus
Her kan man se en træning på Benficas moderne træningsanlæg i Seixal.
Se videoen:
Training at Benfica Campus – April 2, 2026
Videoen er fra Benficas officielle YouTube-kanal.
Bedste placering: Efter afsnittet om Benficas træningsmiljø.
7. FC Nordsjællands officielle videoer
FC Nordsjællands officielle kanal indeholder videoer om akademiet, førsteholdet og spillernes vej fra ungdomsfodbold til Superligaen.
Se kanalen:
FC Nordsjællands officielle YouTube-kanal
Her kan man blandt andet finde indhold om overgangen fra akademiet til førsteholdet.
Bedste placering: Efter afsnittet om, hvorfor FC Nordsjælland har succes.
8. Træning i Right to Dream Park
Videoen viser en træningsdag i Right to Dream Park, hvor deltagerne prøver forskellige øvelser fra FC Nordsjællands miljø.
Se videoen:
Kom med til Matchday Training i Right to Dream Park
Bedste placering: I det danske eller nordiske FCN-afsnit.
9. Ajax U13 og U17 i kamp
Her kan man se Ajax’ unge spillere i kamp og lægge mærke til klubbens fokus på boldkontrol, afleveringsmuligheder og modet til at spille fremad.
Se videoen:
Ajax U17 and U13 in Action at the Academy
Bedste placering: Efter forklaringen af Ajax’ spillestil.
10. Fremtidens fodboldakademier
Sky Sports undersøger spillertrivsel, pres, uddannelse og fremtiden for moderne akademifodbold.
Se videoen:
Chasing the Dream – The Future of Academies
Bedste placering: Før artiklens konklusion.
Læs også: 20 kontrollerede Finter.dk-links
Landshold, akademier og klubber
- Klubberne der skaber flest landsholdsspillere i verden
- U-landshold 2025/26 – spillere klub for klub fra U16 til U21
- Hvem ejer Danmarks U-landshold 2025/26?
- Hvem bruger flest spillere af egen avl?
- Verdens bedste fodboldakademier afsløret
- Nordens talentfabrikker – klubberne der udvikler egne spillere
- Dansk klubfodbold – klub for klub
- Lyngby Boldklub – historien om Danmarks talentfabrik
- La Masia – FC Barcelonas talentfabrik
- Right to Dream – fodboldakademiet der ændrer liv
Talentudvikling, pres og vejen til toppen
- Scouting og talentudvikling – se potentiale, ikke kun præstation
- Talentudvikling uden pres
- Derfor bliver de største ungdomstalenter aldrig professionelle
- Hvor gamle var verdensstjernerne, da de blev opdaget?
- Hvor mange når toppen i fodbold? Danmark mod Frankrig
- 10.000-timersreglen i fodbold – passer den?
Træning og spillerudvikling
- Børnetræning i fodbold – sjove øvelser og lege
- Førsteberøring – øvelser og guides
- Tekniktræning – fodboldens grundlæggende færdigheder
- Selvtræning i fodbold – de bedste øvelser
Sådan fordeles de interne links naturligt
De 20 links bør ikke alle placeres i én stor liste nederst. En del af dem bør indgå naturligt i selve artiklen.
| Afsnit i hovedartiklen | Internt link |
|---|---|
| Introduktionen | Klubberne der skaber flest landsholdsspillere |
| Danmark U16-U21 | U-landshold 2025/26 |
| Diskussionen om nuværende klub | Hvem ejer Danmarks U-landshold? |
| FC Nordsjælland | Right to Dream |
| Norden | Nordens talentfabrikker |
| Barcelona | La Masia |
| Verdensranglisten | Verdens bedste fodboldakademier |
| Førsteholdsminutter | Hvem bruger flest af egen avl? |
| Frafald | Derfor bliver talenter aldrig professionelle |
| Sen udvikling | Hvor gamle var stjernerne, da de blev opdaget? |
| Sandsynligheden for at nå toppen | Hvor mange når toppen? |
| Træningsmængde | 10.000-timersreglen |
| Trænerafsnittet | Børnetræning |
| Teknisk udvikling | Tekniktræning |
| Individuel udvikling | Selvtræning |
| Boldmodtagelser | Førsteberøring |
FAQ
Hvilken dansk klub har flest U-landsholdsspillere?
FC København havde 12 forskellige registrerede spillere på Danmarks U16-U21-landshold i den anvendte opgørelse for 2025/26.
Hvilke klubber følger efter FCK?
Brøndby IF og OB havde ti hver. FC Nordsjælland havde syv, mens Lyngby, Viborg, AaB og Silkeborg havde seks hver.
Hvilken dansk klub har det bedste akademi?
FC Nordsjælland toppede den samlede akademivurdering, mens FC København havde flest aktuelle U16-U21-spillere.
Hvilken nordisk klub har det bedste akademi?
FC Nordsjælland vurderes samlet som nummer ét på grund af akademikvalitet, førsteholdsvej og brugen af unge spillere.
Hvilket land er bedst til talentudvikling i Norden?
Danmark havde udviklet 156 spillere, som nåede Europas fem største ligaer. Sverige havde 122, Norge 82, Island 26 og Finland 25.
Hvilket akademi har flest aktive uddannede spillere?
River Plate havde 97 aktive uddannede spillere i CIES’ globale 2025-analyse. Benfica havde 93, men vandt det samlede indeks.
Hvilken klub har produceret flest Big Five-spillere?
Real Madrid havde udviklet 166 spillere, som havde fået spilletid i Europas fem største ligaer gennem den analyserede 20-årige periode.
Hvilken klub har tjent mest på sit akademi?
Benfica toppede den seneste tiårsopgørelse med 589 millioner euro i transferindtægter fra 38 akademiuddannede spillere.
Hvorfor kan man ikke bare tælle spillernes nuværende klub?
Fordi en spiller ofte er blevet udviklet i en anden klub end den klub, vedkommende repræsenterer ved landsholdsudtagelsen.
Hvad er den bedste måde at måle et akademi på?
Den bedste vurdering kombinerer U-landsholdsspillere, professionelle spillere, førsteholdsminutter, Big Five-produktion, A-landsholdsspillere og langsigtet stabilitet.